کشور – روستا بوشهر موزیک سراسری برنامه

کشور – روستا: بوشهر موزیک سراسری برنامه برنامه های رادیویی جدول پخش اردیبهشت ماه

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری «چهارراه استانبول» راجع به پلاسکو نیست / مصطفی کیایی

فیلم سه میلیاردی «چهارراه استانبول» راجع به پلاسکو نیست، قصه‌ای است که با یک واقعه تاریخی گره می‌خورد که آن حادثه، پلاسکو بود.

«چهارراه استانبول» راجع به پلاسکو نیست / مصطفی کیایی

مصطفی کیایی: «چهارراه استانبول» راجع به پلاسکو نیست

عبارات مهم : پلاسکو

فیلم سه میلیاردی «چهارراه استانبول» راجع به پلاسکو نیست، قصه ای است که با یک واقعه تاریخی گره می خورد که آن حادثه، پلاسکو بود.

به گزارش ایسنا، عصر امروز (یکشنبه ۱۵ بهمن ماه) نشست خبری عوامل فیلم «چهارراه استانبول» به کارگردانی مصطفی کیایی در پردیس سینمایی ملت برگزار شد.

«چهارراه استانبول» راجع به پلاسکو نیست / مصطفی کیایی

در ابتدای این نشست مصطفی کیایی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که حجم اندوه و دردناکی فاجعه پلاسکو در فیلم کم بود، گفت: فیلم من راجع به پلاسکو نبود، مثل هر فیلم دیگری که در دنیا ساخته می شود قصه ای داشتم که با یک واقعه تاریخی گره می خورد که آن اتفاق در این فیلم پلاسکو بود، بنابراین به اندازه نیاز داستان و درام در این فیلم به این ماجرا ورود کردیم. اگر کسی انتظار دارد کل فیلم راجع به پلاسکو باشد این انتظار جهت او در این فیلم برآورده نمی شود.

وی در ادامه افزود: مطمئنم اگر این فیلم را نمی ساختم تا سال ها کسی سراغ ساخت فیلمی راجع به فاجعه پلاسکو نمی رفت. به هزینه شخصی حدود سه میلیارد تومان این فیلم را ساختم، اگر سراغ تهیه کننده می رفتم کسی حاضر نمی شد سه میلیارد هزینه فیلم کند، اگر هم سراغ ارگان ها می رفتم هر کدام سفارش های خود را داشتند. بنابراین در این فیلم تلاش کردیم در حد و اندازه و توان سینمای کشور عزیزمان ایران و بودجه ای که داریم کار کنیم.

فیلم سه میلیاردی «چهارراه استانبول» راجع به پلاسکو نیست، قصه‌ای است که با یک واقعه تاریخی گره می‌خورد که آن حادثه، پلاسکو بود.

کیایی همچنین راجع به ساخت فیلمی با محوریت ساختمان پلاسکو یادآور شد: بحثم از ساخت این فیلم تنها پلاسکو نبود، بلکه مساله اقتصادی مردم هم بود. به نظرم پلاسکو نماد اقتصاد کشور عزیزمان ایران بود. پرسشها اقتصادی و تجارتی است که باعث شده است ما حتی مهر و تسبیح هم از چین وارد کنیم. جهت من دغدغه و مورد نیاز بود به این مساله هم اشاره کنم.

کارگردان این فیلم همچنین راجع به علت نام گذاری فیلمش، گفت: ابتدا فیلمنامه را با اسم پلاسکو ثبت کردم و مطمئنم اگر فیلم با این نام ساخته می شد فروش بیشتری داشت، ولی نام فیلم را به چهارراه استانبول عوض کردن دادم تا مخاطب فکر نکند ما از نام پلاسکو سوءاستفاده می کنیم.

در ادامه این نشست پرسش هایی از سوی خبرنگاران در باره تکرار زوج محسن کیایی و بهرام رادان مطرح شد، که او پاسخ داد: گزینش عوامل فیلمم بر اساس شایستگی های آنهاست و در این زمینه به گیشه فکر نمی کنم. ترجیح می دهم با سوپراستاری کاری کنم که جهت خود و گروهش احترام قائل است و در کارم به این چیزها اهمیت زیادی می دهم.

«چهارراه استانبول» راجع به پلاسکو نیست / مصطفی کیایی

بهرام رادان نیز در پاسخ به این پرسش گفت: اگر سابقه زوج فیلم “بارکد” در ذهن شما مانده است نشان می دهد که ما در آنجا کارمان را با موفقیت انجام داده ایم و این مساله چیز بدی نیست. شاید سال آینده تصویر کاراکترهای فیلم چهارراه استانبول در ذهن بماند.

همچنین رعنا آزادی ور راجع به گزیده کاری اش در سینما گفت: مسیری که می روم انتخابم بوده و تقریبا در ۱۶ سال اخیر هر سال یک کار داشته ام، بجز امسال که در سه چهار فیلم بازی کرده ام. فکر هم می کنم کار خوبی نمی کنم، چون امکان تجربه ی عملی را از خودم گرفته بودم. آن هم در سینمایی که حواسشان نیست که تو به خودت مشکل می دهی و گزیده کار می کنی.

فیلم سه میلیاردی «چهارراه استانبول» راجع به پلاسکو نیست، قصه‌ای است که با یک واقعه تاریخی گره می‌خورد که آن حادثه، پلاسکو بود.

در ادامه خبرنگاری این پرسش را مطرح کرد که در وقت وقوع اتفاق پلاسکو چند نفر زیر آوار گیر افتاده بودند و با توجه به آن که شهردار وقت خود شخصا مسؤولیت عملیات را بر عهده گرفته بود، امکان بیرون آوردن آن ها مهیا نشد، این مساله در فیلم تحریف شده است هست. کیایی در پاسخ به این پرسش گفت: فیلم را با دقت ندیده اید وگرنه ما سه بار به این مساله که در زیرزمین افرادی گرفتار شده است اند اشاره کرده ایم.

مهدی پاکدل نیز راجع به ایفای نقش آتش نشان در توضیحی گفت: قطعا این نقش به دلایلی زیادی جهت من ماندگار هست. یکی این که از این ماجرا وقت زیادی نمی گذرد و هنوز هم جهت ما زنده است و هم این که هنوز ما می توانستیم با بازماندگان اتفاق از جمله آتش نشان ها گفت وگو کنیم. این نقش پیش از هر چیز جهت من یک بار مسؤولیت داشت چون آن قدر مهم بود و به آن نگاه می شود و از آن توقع می رود. در این فیلم تلاش کردم این توقع را را پاسخ دهم.

«چهارراه استانبول» راجع به پلاسکو نیست / مصطفی کیایی

واژه های کلیدی: پلاسکو | استانبول | استانبول | محسن کیایی | مصطفی کیایی | فاجعه پلاسکو | ساختمان پلاسکو | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs