کشور – روستا بوشهر موزیک سراسری برنامه

کشور – روستا: بوشهر موزیک سراسری برنامه برنامه های رادیویی جدول پخش اردیبهشت ماه

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی پایداری پای رئیسی می‌ایستد؟ ، علت کناره‌گیری جلیلی از انتخابات 96، کنایه‌های صریح محصولی به احمدی‌نژاد

وزیر کشور دولت نهم در گفت وگو با روزنامه فرهیختگان از عملکرد خود در انتخابات ریاست جمهوری سال 88 دفاع می کند و می گوید: «برای نخستین بار در یک اقدام بی سابقه ری

پایداری پای رئیسی می‌ایستد؟ ، علت کناره‌گیری جلیلی از انتخابات 96، کنایه‌های صریح محصولی به احمدی‌نژاد

کنایه های صریح محصولی به احمدی نژاد /علت کناره گیری جلیلی از انتخابات 96/پایداری پای رئیسی می ایستد؟

عبارات مهم : انتخابات

وزیر کشور دولت نهم در گفت وگو با روزنامه فرهیختگان از عملکرد خود در انتخابات ریاست جمهوری سال 88 دفاع می کند و می گوید: «برای نخستین بار در یک اقدام بی سابقه ریز نتیجه های آرای اخذشده در سراسر کشور را شعبه به شعبه در پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور قرار دادیم تا اگر نمایندگان نامزد های حاضر در شعب انتخابات سراسر کشور تفاوت یا تعارضی با نتیجه های صورتجلسه های ثبت شده است مشاهده کردند، اعلام کنند. حتی در یک مورد از بیش از 40هزار شعبه هم تفاوت یا تعارضی در کار نبود و این اقدام وزارت کشور در واقع تیر خلاصی به تهمت زنی ها و شبهه افکنی های فتنه گران بود.»

پایداری پای رئیسی می‌ایستد؟ ، علت کناره‌گیری جلیلی از انتخابات 96، کنایه‌های صریح محصولی به احمدی‌نژاد

صادق محصولی اگرچه از دولتمردان محمود احمدی نژاد است ولی با انتقاد از عملکرد رییس دولتهای نهم و دهم می گوید: بنده به عملکرد قوه قضائیه، مقننه و مجریه نقد دارم ولی بست نمی نشینم.

در ادامه بخشی از گفت وگوی او را بخوانید:

وزیر کشور دولت نهم در گفت وگو با روزنامه فرهیختگان از عملکرد خود در انتخابات ریاست جمهوری سال 88 دفاع می کند و می گوید: «برای نخستین بار در یک اقدام بی سابقه ری

برخی شنیده ها حکایت از آن دارد که آقای ناطق قرار است فرآیند خاصی را هدایت کنند و حزب جدیدی را تشکیل دهند. آقای باهنر نیز چنین بحث هایی را قبول کرده اند. شما چیزی در این باره شنیده اید؟

باید از کسانی بپرسید که این سخنان را بیان می کنند. یا باید از خود آقای ناطق نوری بپرسید یا از دوستانی همانند آقای باهنر که چنین مطلبی را بیان کردند. امروز دوره شیخوخیت در جریان های سیاسی ما تا حد زیادی از‌بین‌برده‌شده شده است و دیگر مانند سابق جواب نمی دهد. جریانات سیاسی زیاد باید به سمت این روی آورند که با موضع گیری های منطقی بتوانند نظر مردم را جلب کنند. در واقع الان خیلی شیخوخیت در کشور ما چه در جریان اصولگرایی و چه در جریان اصلاح طلبی، جواب نمی دهد. اصلاح طلبان جهت امثال آقای ناطق نوری و هرکس دیگری مشابه ایشان، مدتی که مواضع منطبق با مواضع آنها داشته باشند، حلوا حلوا می کنند و مرحبا می گویند و هنگامی که ببینند شرایط عوض کردن کرد، حمایت قبلی را نخواهند داشت و این امر را بارها مشاهده کرده ایم.

وقتی جبهه پایداری شکل گرفت، بعضی کنشگران گفتند که این جبهه جهت جدایی از احمدی نژاد یا جدایی از جریان اصولگرایی شکل گرفته هست. شما این نظر را درست می دانید؟

پایداری پای رئیسی می‌ایستد؟ ، علت کناره‌گیری جلیلی از انتخابات 96، کنایه‌های صریح محصولی به احمدی‌نژاد

جبهه پایداری هنگامی که تشکیل شد، دولت آقای احمدی نژاد برقرار بود و زیاد از دو سال از دولت دهم باقی مانده بود. ضمنا چند ماه هم قبل از اعلام موجودیت رسمی، شروع به فعالیت کرده بودیم، هرچند اعلام رسمی آن 6 مرداد سال 90 بود.

چرا آقای جلیلی کنار رفتند و در انتخابات سال 96 شرکت نکردند؟

باید با خود ایشان صحبت کنید؛ ولی استنباط من این است که آقای جلیلی احساس کرد آقای رئیسی در حدی که باید از اصول و ارزش ها دفاع کند، دفاع می کند و به لحاظ حمایت عمومی و موقعیت رای در شرایط بهتری قرار دارد. بنابراین به جای اینکه رای آقای رئیسی را بشکند ترجیح داد از او حمایت کند.

وزیر کشور دولت نهم در گفت وگو با روزنامه فرهیختگان از عملکرد خود در انتخابات ریاست جمهوری سال 88 دفاع می کند و می گوید: «برای نخستین بار در یک اقدام بی سابقه ری

شما موافق حضور آقای رئیسی بودید؟

بله حتما. ما از نامزدی ایشان حمایت کردیم و اگر موافق نبودیم حمایت نمی کردیم.

پایداری پای رئیسی می‌ایستد؟ ، علت کناره‌گیری جلیلی از انتخابات 96، کنایه‌های صریح محصولی به احمدی‌نژاد

پس از ابتدا جبهه پایداری از آقای رئیسی حمایت کرده بود؟

بله. از ابتدا جبهه پایداری اعلام کرد در حال بررسی هستیم و به نتیجه برسیم اعلام می کنیم و هنگامی که به نتیجه رسید اعلام کرد.

البته این را بیان کنم که در اعلام نتیجه صبر کردیم. شنیدیم جامعه مدرسین حوزه علمیه دنبال این است که جلسه ای جهت معرفی نامزد اصلح داشته باشد و جهت اینکه گزینش آنها را تحت تاثیر قرار ندهیم و ملاحظه احترام آنها را بکنیم، با اینکه تصمیم گرفته بودیم صبر کردیم تا آنها اعلام حمایت کردند و بعد ما بیانیه حمایت از آقای رئیسی را دادیم.

موافق کناره گیری آقای قالیباف به نفع آقای رئیسی بودید؟

در آن مقطعی که انجام شد موافق نبودیم ولی اگر از ابتدا کناره گیری صورت گرفته بود خوب و مورد نیاز می دانستیم.

این موضع را اعلام کرده بودید یا از طرف افرادی تلاش کردید به ایشان انتقال یافته کنید؟

خیر. کسی با ما مشورت نکرده بود ولی به گفته خودشان همان دوستان دیگر جهت ایشان تصمیم گرفتند. این روش ها را نمی پسندیم. آن زمانی که آقای قالیباف باید به نفع آقای رئیسی موضع می گرفت و اعلام حمایت می کرد و راه می افتاد نگرفت. البته نه فقط ایشان بلکه همه دوستان جمنا این کار را نکردند و الا انتخابات به دور دوم می رفت و آقای رئیسی در دور دوم رای می آورد. شاید در مرحله اول هم رای می آورد ولی این کار را نکردند و وقت را سوزاندند و تبدیل به جریانی شد که در نظرسنجی دیدند رأی آقای قالیباف افت کرد. بعد از اینکه دیدند افت کرد گفتند چون رای ندارد جهت بعد نگه داریم و صورت ایشان زیاد خراب نشود. این واکنش‌ها ها را هم مردم فهیم خیلی نمی پسندند. هر چقدر با صداقت با مردم برخورد کنید مردم درک می کنند و حمایت خواهند کرد.

برخی معتقدند که اگر آقای رئیسی را در این دوره از انتخابات خرج نمی کردیم بهتر بود. نظر شما در این باره چیست؟ آیا شما هم همین اعتقاد را دارید؟

این بحث ها مفصل است بعضی ها خیلی نظرات دارند ولی آقای رئیسی کارنامه بسیار خوبی در انتخابات داشت و نتیجه های خوبی هم کسب کرد و تاکنون رقیبی مثل آقای رئیسی در دوره دوم یک مدیر جمهور مستقر، با این حد آرا در کشور سابقه نداشته است.

این بسیار بی سابقه بود. آقای رئیسی که تاکنون مدیر مجلس و مدیر جمهور نبوده و مسئولیت ریاست قوه قضائیه را هم نداشته هست. حتی به عنوان وزیر هم در تلویزیون و استان ها حضور مداومی نداشته است ولی علی رغم تخریب های شرکت یافته ای که علیه آقای رئیسی انجام شد، ایشان موفق عمل کرد و بنده علت موفقیت آقای رئیسی را در ثبات قدم و ثبات موضع گیری های ایشان آن هم در چارچوب اصول و ارزش ها می دانم.

برای انتخابات 98 و 1400 از ظرفیت آقای رئیسی استفاده خواهد شد؟

آقای رئیسی از اشخاص اثرگذار و خوشنام نظام بوده و مواضع خوبی داشته و می توانند بافایده باشند. البته تا انتخابات 1400 وقت زیادی مانده و باید دید تا آن وقت چه اتفاقاتی رخ خواهد داد.

شرایط کشور و فضای سیاسی کشور باید ارزیابی شود. خیلی نمی توان از امروز جهت آن وقت نسخه پیچید. این که از تمامی ظرفیت های نیروهای انقلاب جهت گزینش نماینده جریان اصولگرا و انقلابی باید استفاده کرد، امری مورد نیاز و مهم است.

چقدر این احتمال وجود دارد که جبهه پایداری در انتخابات مجلس سال 98 لیست جداگانه ای دهد؟

امروز اصلا نمی توان به طور دقیق در این باره صحبت کرد. باید دید دوستان اصولگرایی که در گذشته اشتباهاتی را در رابطه با انتخابات کردند چقدر از اتفاقاتی که در گذشته رخ داده درس می گیرند. چقدر زمینه فراهم می شود که لیست مشترکی بین اصولگرایان داده شود و این لیست رای آورد.

شما یا دوستان اصولگرا بررسی کردید که آیا لیست 94 رای نیاورد؟ ما از یک سو داد می زنیم اصولگرایان مخالف برجام هستند و از سوی دیگر لیستی را به نام اصولگرایان معرفی می کنیم که مخالف صددرصد برجام در آن حضور دارند. مردها آقاتهرانی، زاکانی و نبویان که از مخالفان سر سخت برجام هستند در آن لیست حضور دارند و در برابر آنها مردها مصباحی مقدم، آل اسحاق و ابوترابی هم حضور دارند که از موافقان برجام هستند.

برای مردم ابهام ایجاد می شود. پرسش ایجاد می شود که اینها در ادعای خود صادق هستند یا دنبال این بوده اند که سر ما کلاه بگذارند؟ این تناقض ها را مردم می فهمند. در 94 به رغم اینکه ما لیست را قبول نداشتیم دم نزدیم و مصاحبه ای نکردیم که این لیست ما نیست و گفتیم همه به لیست رای دهند ولی لیست رای نیاورد.

متاسفانه تخریب جبهه پایداری منبعث از تبلیغات جریان اصلاحات و تکرار آن به وسیله بعضی اصولگرایان و دوستان است که نمی خواهند واقعیت ها را بپذیرند. علیه جبهه پایداری تبلیغ می کنند تا با اثر منفی که روی مردم و دوستان می گذارد جبهه پایداری را عامل شکست های اخیر خود معرفی کنند. همان طور که گفتم در انتخابات مجلس سال 94 چه شد که لیست اصولگرایان رای نیاورد؟ ما که یک مصاحبه منفی هم علیه لیست نکردیم! علت این است که لیست ارائه شده است لیستی نبود که مردم را قانع کند.

آیا بهتر نبود لیستی ارائه می دادیم که اگر قرار بود ببازیم حداقل در اصول نمی باختیم. عرض من این هست. اینجا عرض من این نیست که برجام خوب یا بد هست. بحث برجام در جای خود محفوظ، اینجا بحث اصول و صداقت است که صداقت یکی از مهم ترین اصول جریان اصولگرایی هست. نباید این گونه باشد که به خاطر واکنش‌ها متناقض اصولگرایان، مردم متوجه نشوند که بالاخره اصولگرایان موافق برجام هستند یا مخالف.

بله، نمی توان با سهم خواهی لیست را ارائه داد. بعد می گویند جبهه پایداری سهم خواهی کرد و مصاحبه کنند و بگویند جبهه پایداری چون سهم زیاد خواست رای نیاورد. اسامی دوستانی را که جهت ایثارگران و رهپویان و… بوده به نام ما اعلام کنند و بگویند پایداری ها در لیست سهم زیادی داشتند! آن وقت چون ضرورت نداشت این مطالب را بیان نکردیم و پاسخ ندادیم ما به دنبال اختلاف و ناراحتی در بین دوستان نیستیم. ما دنبال این هستیم که فضا به سمت صمیمیت زیاد و صداقت پیش برود تا زمینه های همکاری یکسان فراهم شود.

قطعا معتقدیم اگر بتوانیم همکاری های بهتر و یکسان و با وحدت زیاد انجام شود، نتیجه های بهتری را شاهد خواهیم بود. هیچ عقل سلیمی نمی تواند این را رد کند مگر اینکه در تعقل فرد شک کنیم. این عنوان امر کاملا روشنی است ولی نباید به اسم وحدت از اصول کوتاه بیایم. نباید وحدت را چماقی کنیم علیه دوستانی که می دانیم از جریان های مهم پای کار انقلاب هستند.

وحدت بین متدینین و انقلابیون مورد نیاز است و از وسیله های مهم جهت رسیدن به نشانه هست. نشانه نهایی و نتیجه کار رضایت خداوند متعال است که با تلاش و مجاهدت خالصانه جهت حاکمیت اصول و ارزش ها حاصل می شود. بعد کار مهم ما به عنوان اصولگرایان این است که اصول را حاکم کنیم. نتیجه کار این است که رضای خداوند را جلب می کنیم. اگر در تشخیص وظیفه اشتباه صورت نگیرد نتیجه با وظیفه تعارض ندارد، نتیجه روشن بوده و رضایت خدا اصل است نه صرفا برنده شدن ظاهری در انتخابات، آن هم از هر طریقی.

آقای سید محمد حسینی به عنوان سخنگو و عضو شورای مرکزی جمنا بیان کردند که یک سری بحث ها و مذاکرات با جبهه پایداری را شروع کردیم و دعوتنامه فرستادیم که در شورای مشورتی حضور داشته باشند. این روند به کجا رسیده است؟

چنین چیزی نیست.

از جمنا جهت شما دعوتنامه نفرستادند؟

خیر. ورود جبهه پایداری به جمنا بستگی به این دارد که دوستان چقدر روش های خود را اصلاح کنند؟

اگر دعوت کنند جبهه پایداری می رود؟

در این زمینه الان وارد شرح نمی شویم به طور کلی بستگی به این دارد که دوستان چقدر نسبت به این درس هایی که از انتخابات گذشته آموختند روش ها را اصلاح می کنند؟

ما نیت و دلسوزی دوستان جمنا را زیر پرسش نمی بریم و فکر می کنیم عموما دلسوزند و دنبال خدمت هستند منتها مسیری را که گزینش می کنند مورد بحث و نقد قرار می دهیم و می گوییم آن روش ها اصولگرایان را به نشانه نمی رساند.

باید روش ها را عوض کردن دهیم، باید همچنان که نشانه مشروع است راه رسیدن به نشانه هم مشروع باشد. علی رغم دیگرانی که نشانه وسیله را جهت آنها توجیه می کند جهت ما نشانه وسیله را توجیه نمی کند. نشانه ما حاکمیت ارزش هاست اگر مدیر جمهور ارزشی سرکار بیاید قطعا در جهت حاکمیت ارزش ها تحولات بزرگی رخ می دهد چنانکه در مقطعی در دولت نهم این امر را دیدیم.

اصل این است که راه رسیدن به اهداف را درست گزینش کنیم و بتوانیم اعتماد مردم را برحسب صداقتی که با آنها داریم جلب کنیم.

مثالی در این زمینه بزنم؛ اخیرا می بینید بعضی از اصولگرایان سنتی که از سران جمنا هم هستند مصاحبه کردند و گفتند اصولگرایان باید پارادوکس هایی را حل کنند و گرنه نمی توانند قدرت را به دست بگیرند؛ از جمله این پارادوکس ها، ابهام در حمایت از حجاب برتر و ابهام در حمایت از سپاه است.

ولی به نظر ما این دوستان باید اول پارادوکس مهم و دیگری را حل کنند و تا آن را حل نکنند مردم به آنها اعتماد نخواهند کرد و آن این است که بالاخره آیا اسلام ناب با تعریف و تشریح حضرت امام(ره) و رهبری عزیز جوابگوی حل پرسشها و ارائه دهنده عالی ترین روش جهت حکومت داری است یا نه؟ و اگر است آیا ما می توانیم در گفتار این عنوان را بپذیریم ولی در عمل یکی به نعل و یکی به میخ بزنیم.

مردم به خاطر حمایت اصولگرایان از حجاب یا سپاه و به طور کلی پایبندی به اصول و ارزش ها نیست که به این دوستان رأی نمی دهند، بلکه دقیقا به خاطر عدم تطابق ادعای آنها مبنی بر اصولگرایی و حاکمیت ارزش ها با عملکرد آنهاست.

هر کجا که مردم صداقت دیدند حمایت کردند ولی اگر به جای عمل، بنا بر شعار دادن صرف باشد جریان رقیب می تواند به مراتب بهتر عمل کند و از دید خودشان بهتر هم نتیجه بگیرد. اصولگرایان تا این پارادوکس های مهم را در عمل حل نکنند نتیجه حاصل نخواهد شد.

یک سری مطالب را از آقای احمدی نژاد می بینیم. به نظر شما وی امروز با آقای احمدی نژاد سال 84 چه تفاوت هایی داشته است؟

ابتدای صحبت ها راجع به آقای هاشمی پرسش کردید و گفتم خیلی از سیاستمداران ممکن است عوض کردن داشته باشند. به نظرم آقای احمدی نژاد هم عوض کردن داشته اند. این تغییرات را شما می توانید در مقایسه صحبت هایی که سال ها قبل داشته اند و صحبت هایی که امروز دارند مشاهده کنید. اینکه چه عواملی باعث این تغییرات شده است در جای خود قابل توجه هست. یکی از عوامل می تواند اطرافیانی باشند که اسم برده می شوند ولی بحث دوم همان حرفی که بیان کردم، یعنی توانایی در خود فرد هم باید باشد تا آن اثر بگذارد. بحث سوم هم این است که بعضی دوستان اصولگرا از جمله در مجلس با موضع گیری های غلط خود حتی در دولت نهم باعث شدت یافتن واکنش‌ها ایشان شدند. اگر بخواهیم منصفانه قضاوت کنیم، بعضی دوستان اصولگرا در مجالس هفتم و هشتم مواضع و اقداماتی داشتند که باعث شدت یافتن این عوض کردن واکنش‌ها ها شد و البته طرح این عنوان به معنی صحیح بودن این عوض کردن واکنش‌ها ها نیست.

رشته ای را که گفتید آقای هاشمی حفظ کرد و پاره نکرد، آقای احمدی نژاد هم تاکنون حفظ کرده اند؟

در ظاهر چیزی نمی بینیم که نشان دهد ایشان تمام رشته ها را با رهبری بریده باشد. دقت شود که تاکید روی تمام رشته هاست و به نظر می رسد نباید هم به این سمت سوق داده شود ولی اینکه مواضع ایشان عوض شد بحث درستی است.

در بحث منزل نشینی آقای احمدی نژاد، همان موقع ما مفصل با ایشان صحبت و بسیار جدی و محکم برخورد کردیم. در انتخابات 96 هم جبهه پایداری بیانیه داد و به حضور ایشان انتقاد کرده و ضرورت عمل به توصیه های رهبری را به طور قاطع تذکر داد. اینها امور جدیدی نیست که بخواهیم پرهیز کنیم. ما بیانیه رسمی دادیم. شما می توانید به بیانیه جبهه پایداری مراجعه کنید. این عوض کردن واکنش‌ها وجود دارد. نسبت به 84 تغییرات در جنبه های متفاوت بود. یکی درخصوص مباحث مربوط به فرهنگی بود، دیگری مباحث سیاسی و حتی سیاست خارجی. اینها چیزهایی بود که ما دیدیم و تغییراتی در این زمینه ها شاهد بودیم. در پرسشها اعتقادی هم طبیعتا آن اعتقاد قبل از 84 که از ایشان دیده بودیم که به طور مثال در عنوان تبعیت از ولایت فقیه بود در مقاطعی به چالش کشیده شد و زیر پرسش رفت.

مواضع ایشان قبل از سال 84 نسبت به تبعیت از ولایت فقیه مشخص بود. به طور مشخص حضور وی در جبهه های دفاع مقدس به عنوان رزمنده بود حتی تا نزدیکی شهادت رفتند و اینها چیزهایی است که دیده ایم نه اینکه صرفا جهت ما تعریف کنند. بعضی می گویند از ابتدا مثل الان بود، گمان می کنند بشر از ابتدا اگر طوری آفریده شد تا انتها هم همان طور است و هیچ گاه عوض کردن نمی کند، ولی چنین نیست؛ بشر می تواند در هر جهتی حتی در جهت کمال عوض کردن کند و فلسفه وجود انبیا و ائمه معصومین (ع) این است که بشر را در جهت کمال عوض کردن دهند. اگر امکان عوض کردن نبود بعد نعوذبالله اینها کار عبث انجام می دادند. عوض کردن امکان دارد.ایشان از این جهت تغییراتی داشت. به طور مثال بعضا در امور مدیریتی از افرادی استفاده کردند که به اصول پایبند نبودند و این امر در نیمه دوم دوره دوم ریاست جمهوری ایشان زیاد مشهود بود. اینها نشان دهنده تغییراتی است که در ایشان به وجود آمد. موضع گیری هایی که درخصوص مباحث متفاوت سیاسی داشتند نیز نمونه دیگری از تغییرات هستند.

به عنوان همکار آقای احمدی نژاد در دولت های نهم و دهم اگر انتقاداتی که به وی داشتند، شما داشتید الگوی بست نشینی را پیاده می کردید؟

این طور نیست که بنده انتقاد نداشته باشم. بنده به خیلی از بخش های کشور انتقاد دارم. به عملکرد قوای قضائیه، مجریه، مقننه و نسبت به عملکرد بعضی نهادهای انقلابی هم انتقاد دارم. شاید بتوانیم بگوییم کسی را نمی شناسیم که هیچ انتقاد نداشته باشد ولی اینکه طرح انتقاد ها به چه صورتی باشد مهم است.

وقتی اصل مهمی را پذیرفته ایم و آن حفظ نظام است طبق گفته امام (ره) و تاکید مجدد رهبری همه چیز را باید راجع به مباحث نظام با این امر بسنجیم. یعنی باید از خود بپرسیم من چه کاری بکنم به نفع نظام باشد و به ضرر نظام نباشد! اینکه همه کارها قوه مجریه درست است؟ یا قوه قضائیه همه احکامی که صادر می کند بر اساس عدالت است یا خیر یا در مجلس تمامی قوانین تصویب شده است درست است یا خیر! جواب منفی هست. ولی نقد و درخواست اصلاح باید از راه منطقی و مشروع و دلسوزانه باشد.

واژه های کلیدی: انتخابات | انتخابات 96 | اصولگرایان | انتخابات مجلس | انتخابات سال 96 | انتخابات ریاست جمهوری | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs