کشور – روستا بوشهر موزیک سراسری برنامه

کشور – روستا: بوشهر موزیک سراسری برنامه برنامه های رادیویی جدول پخش اردیبهشت ماه

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی از طیب‎نیا تا پورمحمدی , آینده بازماندگان از دولت دوازدهم

بازگشت بعضی وزرا به فضای آکادمیک؛ حضور بعضی دیگر در مجمع تشخیص، قوه قضاییه و شهرداری تهران

از طیب‎نیا تا پورمحمدی , آینده بازماندگان از دولت دوازدهم

آینده بازماندگان از دولت دوازدهم؛ از طیب‎نیا تا پورمحمدی

عبارات مهم : روحانیت

بازگشت بعضی وزرا به فضای آکادمیک؛ حضور بعضی دیگر در مجمع تشخیص، قوه قضاییه و شهرداری تهران

بعضی اعضای کابینه یازدهم نتوانستند با روحانی به دولت دوم او راه پیدا کنند. از 18 وزیر، 9 نفر (ظریف، علوی، رحمانی‎فضلی، ربیعی، حجتی، قاضی‎زاده‎هاشمی، آخوندی، زنگنه و سلطانی‎فر) توانستند چهار سال دیگر سکان وزارت را در دست بگیرند.

از طیب‎نیا تا پورمحمدی , آینده بازماندگان از دولت دوازدهم

بعضی از آنها هم مثل محمود واعظی، معصومه ابتکار و محمد نهاوندیان در دولت روحانی ماندند ولی سمت هایشان عوض کردن کرد. بعضی هایشان هم مثل محمدعلی نجفی و حسین دهقان مقصد دیگری جهت فعالیت گزینش کردند. چند نفری هم ترجیح دادند به کار پژوهشی و تدریس بپردازند.

متولی حقوق شهروندی در بنیاد ملی نخبگان

غیبت الهام امین زاده در جمع معاونین روحانی کمی عجیب به نظر می رسید. او کلیددار یکی از مهم ترین وعده های شیخ دیپلمات در دولت یازدهم بود. تدوين منشور «حقوق شهروندی» و اجراي آن از وعده هایی بود که روحانی در همان روزهای اول روی کار آمدنش در دستور کار خود قرار داد. امین زاده در آن روزها معاون حقوقی مدیر جمهور حقوقدان بود و این سمتش را تا تیر 95 حفظ کرد و سپس دستیار روحانی در امور حقوق شهروندی شد. نبود او در بین زنان معاون روحانی از همین نظر کمی عجیب بود ولی بعد از مدتی شنیده شد که اين تحصیل کرده دانشگاه گلاسکو یکی از گزینه های روحانی جهت وزارت دادگستری بوده. او به آنا گفته بود که «گزینه وزارت دادگستری بودم ولی با معرفی من موافقت نشد.»

بازگشت بعضی وزرا به فضای آکادمیک؛ حضور بعضی دیگر در مجمع تشخیص، قوه قضاییه و شهرداری تهران

عدم معرفي وي به مجلس به عنوان يکي از وزراي پيشنهادي دولت دوازدهم اين گمانه را در فضاي سياسي و رسانه‎اي ايجاد کرد که قوه قضاییه با پیشنهاد وزارت امین‎زاده مخالفت کرده هست. آیا که معمولا دستگاه قضایی جهت گزینش وزیر دادگستری گزینه های خود را به مدیر جمهور معرفی می کند و با توافق دو قوه به مجلس معرفي مي‎شود. مدتي بعد شايع شد که امین زاده احتمالا در معاونت وزیر تازه داگستری مشغول به کار خواهد شد ولی او با تکذیب اين شايعه، اعلام کرد که به تدریس در دانشگاه و فعالیت در بنیاد ملی نخبگان ادامه خواهد داد.

انصاری در مجمع تشخیص مصلحت نظام

مجید انصاری که سابقه چهار دوره نمایندگی مجلس را دارد، با روی کار آمدن دولت روحانی ابتدا معاون پارلمانی او شد. او در دولت اصلاحات هم یک سال عهده دار این سمت بود. انصاری بعد از سه سال با حکم حسن روحانی به معاونت حقوقی رفت و حسینعلی امیری جایگزین او در راهروهای مجلس شورای اسلامی شد. انصاری از دولت روحانی خداحافظی کرده و جایش را به لعیا جنیدی داده هست. او را اکنون می توان در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام ديد.

از طیب‎نیا تا پورمحمدی , آینده بازماندگان از دولت دوازدهم

خداحافظی یونسی با دولت

پیش از آنکه روحانی فهرست وزرای دولت تازه خود را به مجلس اعلام کند گفته می شد علی یونسی قرار است جای محمود علوی را بگیرد و همچون سال‎های اصلاحات دوباره مرد اول اين وزارتخانه باشد. ولی دستیار خاص مدیر جمهور کشور عزیزمان ایران در امور اقوام و اقلیت های دینی اساسا این صحبت ها را گمانه زنی خواند و اعلام کرد بنا ندارد در دولت دوازدهم حضور داشته باشد.

کوچ دوباره پورمحمدی به قوه قضاییه

بازگشت بعضی وزرا به فضای آکادمیک؛ حضور بعضی دیگر در مجمع تشخیص، قوه قضاییه و شهرداری تهران

مصطفی پورمحمدی با خداحافظی از دولت یازدهم اکنون رسما در دستگاه اجرایی کشور سمتی ندارد. با روی کار آمدن محمود احمدی نژاد در سال 84، این عضو جامعه روحانیت مبارز به وزارت کشور رفت. عمر صدارتش در وزارت کشور به سه سال نرسید که باید جایش را به علی کردان می داد. پورمحمدی بعد از خداحافظی با ساختمان خیابان فاطمی به قوه قضاییه رفت و تا سال 92 ریاست شرکت بازرسی کل کشور را برعهده گرفت. با شروع دولت روحانی، پورمحمدی را می شد جهت بار دیگر در جلسات هیات دولت در پاستور دید؛ ولی این بار به عنوان وزیر دادگستری. بعد از چهار سال حاصل مشورت های روسای قوه مجریه و قضاییه عوض کردن در راس هرم وزارت دادگستری شد. پورمحمدی از وزارتخانه بینا قوه ای هم خداحافظی کرد و در حاشیه تودیع و معارفه وزیر دادگستری، از غلامحسین محسنی اژه ای حکم مشاوره رییس قوه قضاییه را دریافت کرد.

دهقان مرد تاثیرگذار صنعت دفاعی

حسین دهقان، وزیر دفاع دولت یازدهم نیز مانند اسلافش محمدحسین جلالی، محمد فروزنده، علی شمخانی، مصطفی محمدنجار و احمد وحیدی سابقه حضور در سپاه پاسداران را داشت. حالا با خداحافظی او از وزارت دفاع، یک بار دیگر یک ارتشی در راس این وزارتخانه قرار گرفت. خداحافظی دهقان از دولت ولی به معنای خداحافظی از صنعت دفاعی نبود. رهبر انقلاب در حکمی، سردار حسین دهقان را به عنوان مشاور فرماندهی کل قوا در حوزه صنایع دفاعی و پشتیبانی از نیروهای مسلح منصوب کردند.

از طیب‎نیا تا پورمحمدی , آینده بازماندگان از دولت دوازدهم

سلام چیت‎چیان به پژوهش

حمید چیت چیان، وزیر نیروی روحانی گویا با وداع از دولت به سیاست‎ورزی آخر داده هست. زندگی سیاسی وزیر سابق نیرو با نمایندگی تبریز در مجلس (دوره سوم) شروع شد. البته چیت چیان پیش از نمایندگی در سپاه و جهاد سازندگی فعالیت کرده بود. او بعد از در آوردن لباس نمایندگی مشغول تدریس و فعالیت تخصصی در حوزه وزارت نیرو بوده هست. گفته می شود او حالا بعد از به سر آمدن دوران وزارتش به پژوهشگاه نیرو رفته است.

طبیب تورم به صندوق توسعه ملی می رود؟

از جمله افرادی که نقش تاثیرگذاری در عملکرد دولت یازدهم داشته می توان به علی طبیب‎نیا اشاره کرد که بعضی به او طبیب تورم لقب داده اند. آنگونه که اسحاق جهانگیری، معاون اول مدیر جمهور گفته بود، قرار نیست طبیب‎نیا در دولت دوازدهم نقشی نداشته باشد. بعضی گمانه زنی‎هایی رسانه‎ای حاکی از این است که روحانی مشغول مذاکره با طبیب نیا شده است تا از او در صندوق توسعه ملی استفاده کند.

نجفی به بهشت رفت

شاید خوش اقبال‎ترین یار روحانی در دولت یازدهم که اکنون در دولت حضور ندارد، محمدعلی نجفی باشد. مرد اصلاح طلب روحانی که موفق به حضور در راس وزارت آموزش و پرورش نشد، مدتی کوتاه در میراث فرهنگی و چند سالی هم مشاور مدیر جمهور بود. انتخابات 96 ولی بین این دو یار فاصله انداخت. با ورود کامل لیست امید به شورای شهر تهران، نجفی در کنار بعضی دیگر از دولتی ها نامزد شهرداری پایتخت شد و در نهایت یک بار دیگر شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران به کارگزارانی ها رسید. او اقبال وزارت دوباره را در دولت روحانی ندید ولی حالا بر صندلی شهرداری تکیه زده که دو مسئول قبلی اش از همان صندلی عزم مسابقه در ریاست جمهوری کردند. نجفی حالا جهت مدیر جمهور پیغام فرستاده که دوست دارد به عنوان شهردار در جلسات هیات دولت در کنار روحانی بنشیند.

معاونت اطلاع رسانی مقصد چهارم صالحی امیری

در بین افرادی که حالا در کابینه روحانی حضور ندارند کنجکاوی راجع به یک نفر زیاد هست. او کسی نیست جز رضا صالحی امیری؛ مردی که گزینش روحانی جهت سکانداری وزارت ورزش و جوانان بود ولی با بی میلی مجلس نهم مواجه شد و از مدیر جمهور سمت ریاست کتابخانه ملی را دریافت کرد تا آخر موعد وزارت او در دولت برسد. زمانی که روحانی تصمیم گرفت کابینه اش را ترمیم کند، صالحی امیری باید سمت دیگری را پر می کرد. او قرار بود بر صندلی وزارت ارشاد بنشیند. او 9 ماه وزیر ارشاد بود و آخر وزارتخانه را به معاون خود عباس صالحی امیری سپرد. بعضی شنیده ها از این حکایت داشت که صالحی امیری این بار در کنار محمدعلی نجفی، سمت قائم مقامی و معاونت هماهنگی و امور مناطق شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران را پر می کند.

اما بعضی گمانه‎های دیگر از تصمیم به تشکیل معاونت اطلاع رسانی در دولت حکایت دارد تا صالحی امیری در راس آن قرار گیرد.

آینده نامعلوم بعضی یاران روحانی

دولتمردان دیگری هم هستند آینده تان پوشیده مانده هست. دانش آشتیانی که فقط 9 ماه وزیر آموزش و پرورش بود، محمد رضا نعمت زاده ملقب به پیر صنعت و محمد فرهادی که هنوز جایگزینی جهت او در وزارت علوم قطعی نشده هست؛ از این دست وزرا هستند. در این میان شاید بتوان حدس هایی زد. احتمالا علی اصغر فانی و دانش آشتیانی دو وزیر آموزش و پروش دولت یازدهم که قبل از حضور در کابینه مشغول تدریس در دانشگاه بودند، سنگر خدمت در اتاق های دانشگاه را دوباره گزینش کرده اند.

پمحمد فرهادی وزیر علوم سال‎های قبل نیز که دکتر گوش حلق و بینی هست، احتمالا به طباطت و تدریس مشغول می شود. محمدرضا نعمت زاده هم قبل از وزارت مشغول فعالیت در حوزه های نفت و گاز بود، مخالفانش بارها او را متهم به حضور در هیات مدیره 19 شرکت می کردند؛ البته او نیز می گفت قبل از پذیرفتن وزارت از آنها استعفا داده هست. بعید نیست که او حالا به مسئولیت های قبلی خود بازگشته باشد. راجع به علی جنتی هم احتمالاتی از حضورش در عرصه فرهنگ و دیپلماسی مطرح است ولی چندان پررنگ نیست.

اخبار سیاسی – خبرانلاین

واژه های کلیدی: روحانیت | خداحافظی | دادگستری | حسن روحانی | عباس صالحی | وزارت دفاع | وزارت علوم | وزارت کشور | دولت روحانی | دولت یازدهم | ریاست جمهوری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs