کشور – روستا بوشهر موزیک سراسری برنامه

کشور – روستا: بوشهر موزیک سراسری برنامه برنامه های رادیویی جدول پخش اردیبهشت ماه

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی مدیریت قیمت جهانی نفت! / پوتین از اتحاد نفتی با عربستان علیه ایران، هدفی بزرگ را جستجو می کند

جیسون بوردوف عضو ارشد شورای امنیت ملی دولت اوباما و بنیانگذار مرکز سیاست انرژی جهانی دانشگاه کلمبیا در فارین پالسی نوشت: با بررسی مجموعه نشست های اخیر اوپک در و

مدیریت قیمت جهانی نفت! / پوتین از اتحاد نفتی با عربستان علیه ایران، هدفی بزرگ را جستجو می کند

پوتین از اتحاد نفتی با عربستان علیه ایران، هدفی بزرگ را جستجو می کند: مدیریت قیمت جهانی نفت!

عبارات مهم : ایران

جیسون بوردوف عضو ارشد شورای امنیت ملی دولت اوباما و بنیانگذار مرکز سیاست انرژی جهانی دانشگاه کلمبیا در فارین پالسی نوشت: با بررسی مجموعه نشست های اخیر اوپک در وین، به نظر می رسد که تا حدودی شاهد تضعیف نقش شرکت اوپک هستیم. توصیه قابل توجه این است که اکنون شاهد یک هویت جدیدی در این حوزه هستیم که می تواند ژئوپلتیک نفت را جهت سالها شکل دهد.

به گزارش گزینش ؛ در ادامه این مقاله می خوانیم: تحلیلگران سال ها که در حال نگارش اگهی تسلیت اوپک هستند. صاحب نظرات در سال 2014 نیز بعد از اقدام سعودی علی رغم تصمیم اوپک جهت کم کردن تولید، چنین نوشتند. تحلیلگران و کارشناسان بی شماری فکر می کردند که زیاد کردن سریع قیمت نفت شیل در آمریکا ریاض را مجبور به این امر کرده هست، چراکه تولید شیل در تصویر العمل به تغییرات قیمت نفت نسبه به تولید نفت متعارف، به شدت پاسخگو هست. به نظر می آمد که هرگونه تلاشی از سوی اوپک جهت کم کردن تولید و زیاد کردن قیمت ها با زیاد کردن تولید نفت شیل امریکا به حاشیه برود. در همین راستا، الن گرین اسپن مدیر فدرال رزرو امریکا در سال 2015 گفت که «اوپک در حال واگذاری قدرت خود است».

اما در نهایت تامین عرضه نفت شیل نتوانست از نوسانات قیمت جلوگیری کند و قیمت نفت در شروع سال 2016م به 27 دلار در هر بشکه رسید. در تصویر العمل به این اقدام؛ دولت های عضو شرکت اوپک در نوامبر 2016م با چندین کشور تولید کننده غیراوپک جهت کم کردن تولید با یکدیگر دیدار کردند. ولی علی رغم توافق آن ها جهت کم کردن عرضه نفت؛ بسیاری از ناظران هشدار دادند که سلطه نفت شیل همراه با بی اعتمادی میان اعضای اوپک زمینه تضعیف ائتلاف آن ها با اعضای غیرعضو اوپک را فراهم کرده است.

مدیریت قیمت جهانی نفت! / پوتین از اتحاد نفتی با عربستان علیه ایران، هدفی بزرگ را جستجو می کند

تنها دو سال بعد از تلاش آن ها جهت کم کردن قیمت نفت، دو هفته پیش «اوپک پلاس» (کمیته یکسان کشورهای تولید کننده نفت عضو و غیر عضو اوپک) فراخوانده شد تا سقف قیمت ها را زیاد کردن دهند. درحالیکه قیمت نفت بعد از تصمیم پرزیدنت ترامپ جهت اعمال مجدد تحریم علیه فروش نفت کشور عزیزمان ایران ، به بیش از 80 دلار در هر بشکه رسید، آمریکا همراه با کشورهای مصرف کننده مثل هند و چین به طور عمومی و شخصی «اوپک پلاس» را در زمینه زیاد کردن تولید تحت فشار قرار دادند.

نویسنده اعتقاد است که نقش عربستان سعودی در شرکت اوپک نسبت به گذشته زیاد کردن پیدا کرده است و تصمیم کم کردن قیمت در وین به طور موثر به وسیله عربستان سعودی اتخاذ شده است هست. لیکن تنها عربستان سعودی دارای مقادیر قابل توجهی از ظرفیت اضافی است و می تواند با هزینه خودش مقدار قابل توجهی را که مورد نیاز است تولید کند. واضح است که کشور عزیزمان ایران بدون شک با زیاد کردن تولید نفت مخالف است و تلاش جهت کم کردن قیمت بالای نفت می تواند تسهیل بخش سیاست خارجی ترامپ در مقابله با کشور عزیزمان ایران باشد. در این راستا خالد الفلاح وزیر نفت عربستان سعودی اعتقاد بود که هر اقدامی را که مورد نیاز باشد جهت تامین بازار انجام می دهند و آن ها بر تولید یک میلیون بشکه نفت در روز تاکید کردند. در این اقدام الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه کاملا متحد با وی بوده است.

جیسون بوردوف عضو ارشد شورای امنیت ملی دولت اوباما و بنیانگذار مرکز سیاست انرژی جهانی دانشگاه کلمبیا در فارین پالسی نوشت: با بررسی مجموعه نشست های اخیر اوپک در و

دومین بازگیر مهم بعد از عربستان سعودی، روسیه است که علی رغم این که عضو رسمی اوپک نیست ولی در طی دئ هفته گذشته اوپک بر نقش تازه روسیه به عنوان بزرگترین تولید کننده نفت خام دنیا در مدیریت قیمت جهانی نفت با عربستان تاکید کرد. خالد الفلاح به رسانه ها گفت که در حال بررسی عضویت روسیه به عنوان عضو وابسته در اوپک هستیم. هر دو کشور عربستان و روسیه نشانه هایی از روابط همکاری جویانه ای را ایجاد کرده اند. این اتحاد تازه بین عربستان و روسیه در مدیریت بازارهای نفت دنیا حاکی از یک تحول مهم هست. نقش تازه روسیه در مدیریت قیمت های جهانی نفت به پوتین سکوی دیگری جهت زیاد کردن قدرت روسیه بوده است و نفوذ آن را جهت تعامل دیپلماتیک با کشورهای مصرف کننده بزرگ نفت از جمله آمریکا تقویت می کند.

در طی دهه های گذشته، قیمت نفت نقش محوری و تعیین کننده در روابط آمریکا و عربستان سعودی ایفا کرده است و تلاش پادشاهی عربستان جهت کم کردن قیمت نفت و تعهد به حفظ آن نقطه عطفی در مناسبات دیپلماتیک ریاض و واشنگتن بوده هست. اکنون امتناع ریاض جهت کم کردن تولید و ایجاد چارچوب همکاری تازه با روسیه می تواند به این معنا باشد که مسکو در سالهای آینده نقش فزاینده ای در مدیریت قیمت نفت داشته باشد.

نویسنده اعتقاد است که خبر مهم نشست دو هفته گذشته اوپک این است که با وجود جهش نفت شیل آمریکا منجر به زیاد کردن نفوذ این کشور در بازارهای جهانی نفت نشده هست. در واقع توصیه قابل توجه این است که آمریکا جهت زیاد کردن تولید نفت به کشورهای اوپک و غیراوپک نیاز دارد. بنابراین با وجود این که آمریکا به نقطه استقلال نفت نزدیک شده است است ولی نفت همچنان نقش کلیدی و تعیین کننده ای در سیاست خارجی آمریکا ایفا می کند. در این راستا پرزیدنت ترامپ از دولت عربستان خواسته تا تولیدات نفت را زیاد کردن دهد تا این طریق آمریکا بتواند فروش نفت کشور عزیزمان ایران را کم کردن دهد بدون که به مصرف کنندگان متحد آمریکا آسیبی وارد شود. همچنین کشورهای اوپک از پرزیدنت ترامپ درخواست کردند تا جلوی تصویب قوانین کنگره علیه اوپک را بگیرد.

مدیریت قیمت جهانی نفت! / پوتین از اتحاد نفتی با عربستان علیه ایران، هدفی بزرگ را جستجو می کند

نویسنده در نهایت اعتقاد است که تصمیم هفته گذشته در زمینه کم کردن قیمت نفت منعکس کننده همکاری سیاست نفتی تازه بین روسیه و عربستان است که نقطه عطف در نظم جهانی نفت است و حاکی از این است که با وجود جهش نفت شیل یا عوض کردن انرژی آمریکا ؛ ژئوپلتیک نفت همچنان مهم است.

واژه های کلیدی: ایران | روسیه | آمریکا | مدیریت | عربستان | عربستان سعودی | اخبار سیاست خارجی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs